Vinterdäck

Hankook Ventus S1 evo Z blir Porsche 911 Carrera originalmontering i 19/20-tumsstorlekar

Jiri Zelinka Author Jiri Zelinka
3 min read

Hankooks Ventus S1 evo Z är nu ett originalutrustningsdäck för Porsche 911 Carrera, vilket markerar första gången en serieproducerad 911 Carrera lämnar fabriken på Hankook-däck. Den Porsche-godkända versionen bär märkningen “NA2” på däcksidan och använder olika däckdimensioner på de två axlarna.

Hankook testförare Aleix Alcaraz bredvid en Porsche 911 under utvecklingen av Ventus S1 evo Z
Foto: Hankook

Asymmetriska dimensioner och Porsche-specifik utveckling

Utrustningen omfattar 235/40 ZR19-däck för framaxeln och 295/35 ZR20-däck för bakaxeln. Enligt Hankooks pressmeddelande utvecklades båda dimensionerna specifikt för den bakmotoriserade, bakhjulsdrivna Carreras köregenskaper snarare än att bara anpassas från standardutbudet för eftermarknaden.

PositionDäckdimensionGodkännandemärkning
Framaxel235/40 ZR19NA2
Bakaxel295/35 ZR20NA2
Källa: Hankooks pressmeddelande

Hankook säger att dess ingenjörer skapade separata slitbanemönster för fram- och bakaxeln, tillsammans med en dedikerad gummiblandning med hartser och silica. Utvecklingsmålen publicerades inte som varvtider eller bromssträckor, så de påstådda förbättringarna i styrprecision, stabilitet i höga hastigheter och grepp på vått underlag kan inte kvantifieras från pressmeddelandet.

Testning på flera testbanor

Däckprogrammet omfattade fyra hanteringsområden, med ett centralt mål att balansera prestanda vid filbyte på torrt underlag och hantering på vått underlag. Hankook genomförde tester i Papenburg i Tyskland och IDIADA nära Barcelona för filbyten och allmän hantering, använde Nardò i södra Italien för tester i höga hastigheter på torrt underlag och fokuserade på hanteringsegenskaper på vått underlag vid Pferdsfeld och andra banor.

Hankook Ventus S1 evo Z-däck för Porsche 911 Carrera på en testbana
Foto: Hankook

Testföraren Aleix Alcaraz sa att projektet var tvunget att balansera banprestanda med vardaglig användbarhet. Hankook arbetade också med Porsche med inställning av fordonets dynamik under flera år. Tillkännagivandet följer ungefär ett decennium av att Hankook levererat originalutrustningsdäck till Porsche och utökar märkets närvaro bland prestandabilars utrustning. Det kommer också tillsammans med annat nyligen OE-arbete, inklusive en Ventus evo SUV-passning för Volkswagen Tayron.

Vad NA2-märkningen innebär för ägare

För förare är den relevanta detaljen NA2-sidovagnsmarkeringen: den identifierar versionen som utvecklats och godkänts för denna Porsche-applikation. Den fordonsspecifika inställningen är det huvudsakliga konsumentvärdet av ett OE-homologerat däck i detta fall. Ägare som byter ut däcken från fabriken bör därför kontrollera hela dimensionen och godkännandemärkningen snarare än att anta att varje Ventus S1 evo Z i en matchande nominell storlek har samma specifikation.

Hankook har inte lämnat ut prisuppgifter eller namngivit enskilda marknader i pressmeddelandet. Tillkännagivandet avser fabriksmontering på Porsche 911 Carrera; det anges inte att NA2-versionerna kommer att erbjudas för varje 911-derivat eller hjulpaket.