Låt oss jämföra två populära sommardäck - Pirelli P ZERO och Sava Intensa UHP 2. Dessa har båda deltagit i några av de senaste däcktesterna, inklusive de som utförts av Autobild och ADAC.
Modellen Pirelli P ZERO är ett sommardäck tillverkat i Italien, med vårt betyg på 61%. Det visade enastående prestanda inom flera områden, såsom hantering på torrt underlag och bromsning på torrt. Noterbart är att det säkrade 4:e platsen i Autobilds test bland 53 däck, vilket bekräftar dess solida körbeteende och säkerhet på både torra och våta underlag. I ADAC-testerna hamnade det på 12:e plats av 16 deltagare. P ZERO presterade exceptionellt när det gäller yttre buller såväl som kurvtagning på vått underlag. Dock har denna modell från Pirellis linje ännu inte efterträtts av en nyare modell.
Å andra sidan är Sava Intensa UHP 2 en uppföljare till den tidigare modellen, Sava Intensa UHP. Den har för närvarande ingen ersättare och har ett högre betyg på 73%. Under Autobilds tester säkrade denna Sava-produkt 17:e platsen, utmärkande sig särskilt för sitt motstånd mot vattenplaning och pris-värde förslaget. Dess prestanda i ADAC-testerna var ännu mer anmärkningsvärd – 6:e plats av 16, vilket visar på stor bränsleeffektivitet och körsträcka förutom vattenplaning på tvären.
Som sammanfattning är det tydligt att Pirelli P ZERO utmärker sig i säker och tyst körning på torra och våta underlag, medan Sava Intensa UHP 2 är i toppklass vad gäller motstånd mot vattenplaning, bränsleeffektivitet och valuta för pengarna. Dock, baserat på de totala betygen och resultaten från båda testerna, överträffar Sava Intensa UHP 2 Pirelli P ZERO, vilket gör den till det mer populära valet för sommardäck bland kunderna.


Jämför priser över alla tillgängliga dimensioner för dessa däck.