• 5 butiker, 92 725 produkter

Jämförelse: Cooper Zeon CS8 vs. Dunlop SP Sport MAXX RT2 vs. Fulda SportControl 2

# Cooper Zeon CS8
/33%
Dunlop SP Sport MAXX RT2
/74%
Fulda SportControl 2
/63%

Lägg till i jämförelsen

Cooper
Dunlop
Fulda
DimensionerR15 - R19 R17 - R21 R17 - R20
Pris
Ta bortTa bort från jämförelsenTa bort från jämförelsenTa bort från jämförelsen


När du väljer mellan Cooper Zeon CS8 och Dunlop SP Sport MAXX RT2, finns det flera faktorer att överväga baserat på omfattande däcktester och recensioner. Båda modellerna är sommardäck, utformade för optimal prestanda i varma väderförhållanden.


Börja med Cooper Zeon CS8, tillverkas detta däck i Storbritannien av Cooper. Med en total rating på 56% hamnade Zeon CS8 på mitten i olika tester. Till exempel kom det på 19:e plats i en test av 52 däck utfört av Autobild, medan det kom på 9:e plats av 10 däck i en test utförd av Gute-Fahrt. Inga specifika styrkor eller svagheter nämndes i de tillgängliga testerna.


Dunlop SP Sport MAXX RT2, å andra sidan, från Dunlop, hamnar högst med en total rating på 79%. Detta Ultra Ultra High Performance (UUHP) däck överträffade avsevärt Cooper Zeon CS8 i tester, rankades 7:e i Autobilds test av 52 däck och nådde en mycket imponerande 2:a plats i Gute-Fahrts test. Dunlop SP Sport MAXX RT2 hyllades i tester för dess "långsgående vattenplaning-prestanda" och "komfort". Recensioner lyfter fram dess säkra köregenskaper på våta vägar, bra vattenplaningsegenskaper, korta bromssträckor på torra vägar och rimliga priser. Det nämndes dock också för försenad styrrespons på torra vägar.


Slutligen, när man jämför de två däcken baserat på tillgängliga testresultat, överträffar Dunlop SP Sport MAXX RT2 tydligt sin konkurrent i alla testade områden och är överlag det bättre alternativet. Men för dem med en begränsad budget eller som inte kör frekvent i kraftigt regn eller i höga hastigheter, kan Cooper Zeon CS8 vara ett tillräckligt val.

Lägg till i jämförelsen

Gemensamma tester tillgängliga

Dessa däck testades tillsammans i 6 test. klicka för att visa detaljerade head-to-head-resultat.

6

ömsesidiga provningar

Autobild
Namn Stoppsträcka i torrt väglagStoppsträcka i blött väglag
Bäst värde i tester58.124.8
Cooper Zeon CS865.427.7
Dunlop SP Sport MAXX RT261.827
Fulda SportControl 263.929
Visa testinformation
Autobild
Namn Stoppsträcka i torrt väglagStoppsträcka i blött väglag
Bäst värde i tester35,727,5
Cooper Zeon CS839,131,3
Dunlop SP Sport MAXX RT236,128,8
Fulda SportControl 236,529,4
Visa testinformation
Autobild
Namn Stoppsträcka i torrt väglagStoppsträcka i blött väglag
Bäst värde i tester34,228,7
Cooper Zeon CS837,334,3
Dunlop SP Sport MAXX RT235,431,4
Fulda SportControl 235,132
Visa testinformation
Autobild
Namn VåttTorrDriftkostnader
Bäst värde i tester1-1-1
Cooper Zeon CS8
Omdöme: Nöjdhet
2-2-2-
Dunlop SP Sport MAXX RT2
Omdöme: Exemplariska
2+2+1-
Fulda SportControl 2
Omdöme: Exemplariska
22+2
Visa testinformation
Gute-Fahrt
Namn
Cooper Zeon CS8
Omdöme: Bra -
Dunlop SP Sport MAXX RT2
Omdöme: Högt rekommenderade -
Visa testinformation
Autobild
Namn Stoppsträcka i torrt väglagStoppsträcka i blött väglag
Bäst värde i tester34,134,6
Cooper Zeon CS83739,2
Dunlop SP Sport MAXX RT234,438,3
Fulda SportControl 235,137,9
Visa testinformation